top of page

Jak przechowywać oraz czyścić garnitur aby służył nam przez długie lata?

Zaktualizowano: 16 mar 2022


Właśnie odebrałeś swój wymarzony garnitur w którym czujesz się jak w drugiej skórze, a kolor i krój spełniają twoje oczekiwania? Co zrobić aby radość z zakupu trwała jak najdłużej? Jak zadbać o garnitur tak, aby był z nami w idealnej formie? Nie jest to trudne! Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą cieszyć się z zakupu przez długie lata. Garnitury, które zadbane są w odpowiedni sposób pozostają trwalsze, a bieg czasu nie wpływa na nie znacząco.

Zanim przejdziemy do tego jak prawidłowo przechowywać garnitur, warto zwrócić uwagę na sposób jego użytkowania. Pamiętajmy, że garnitur to nie strój sportowy i nie jest przeznaczony do wykonywania ciężkich prac. Jeśli potrzebujesz wnieść szafę do mieszkania zdecydowanie zalecamy najpierw się przebrać, założyć strój bardziej odpowiadający do tego rodzaju czynności :). Nie rozciągaj nadmiernie spodni i marynarki. Może to doprowadzić do trwałego, nieodwracalnego naciągnięcia tkaniny, które znacznie pogorszy wygląd Twojego stroju. Jeśli na weselach po kolejnej butelce bimbru odkrywasz w sobie talent breakdancera, robisz szpagaty, kolanami wycierasz podłogę, również Twój garnitur może tego nie wytrzymać i żaden z poniższych zabiegów nie uratuje jego wyglądu.Jak przechowywać garnitur?


Przechowywanie garnituru jest tak samo ważne jak jego czyszczenie. Nie ukrywajmy, że tego rodzaju odzież w dzisiejszych czasach zakładana jest na specjalne okazje i tak naprawdę garnitur więcej czasu spędza na wieszaku w szafie, niż na Tobie, dlatego warto zadbać o przechowywanie go w odpowiednich warunkach.


  • Wybierz odpowiedni wieszak do Twojej marynarki. Używaj szerokiego wieszaka imitującego szerokość ramion. Wąski wieszak powoduje marszczenie się kołnierza. Zbyt długi wieszak będzie wypychał rękawy marynarki, za krótki będzie odznaczał się na ramionach. Marynarka powinna leżeć gładko bez żadnych zagnieceń i załamań.

Spodnie zawsze składaj w kant i odwieszaj na wieszaku wyposażonym w antypoślizgowy pasek zapobiegający zsunięciu się spodni.


  • Zapewnij wystarczające miejsce w szafie. Odwieszając garnitur do szafy zwróć uwagę, aby nie był on wciśnięty na ścisk. Marynarka powinna być prawidłowo ułożona, nie przylegać do innych ubrań. Tkanina potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

  • Nie noś tego samego garnituru codziennie. Staraj się po każdym dniu noszenia odwiesić go do szafy na minimum 24h przed kolejnym użyciem. Włókna potrzebują odpoczynku, pozwoli to również zminimalizować nieprzyjemne zapachy.

  • Używaj pokrowca. Jeśli planujesz odwiesić garnitur na dłuższy czas schowaj go w pokrowiec. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego kurzu. Podczas transportu garnituru przenoś go zawsze w pokrowcu.


Jak czyścić garnitur?


Większość mężczyzn ogranicza dbanie o garnitur do korzystania z usług pralni chemicznej. Robią to zdecydowanie za często narażając przy tym swój garnitur na szybsze zużycie. Substancje chemiczne są szkodliwe dla tkanin, przyspieszają zużycie się materiału. Z większością zabrudzeń, zagnieceń jesteśmy sobie w stanie poradzić w domowych warunkach. Jeśli już zdecydujesz się na oddanie garnituru do pralni chemicznej wybieraj sprawdzone pralnie, specjalizujące się w czyszczeniu garniturów.


1. Do codziennej higieny używaj szczotki z miękkiego końskiego włosia. Szczotkowanie

pomoże usunąć kłaczki oraz inne śmieci, które zebrały się na tkaninie. Dodatkowo możesz wspomóc się wałkiem do czyszczenia odzieży. Czysty garnitur będzie mniej smakowitym kąskiem dla moli w szafie.


2. Odśwież swój garnitur za pomocą parownicy. Aby pozbyć się niewielkich zagnieceń oraz nieprzyjemnych zapachów użyj pary. Nie musisz mieć specjalnego sprzętu, wystarczy najzwyklejsza parownica z marketu. Potraktuj parą garnitur przez parę minut a pozbędziesz się zmarszczek, włókna odzyskają swoją elastyczność. Jeśli nie masz parownicy lub jesteś w podróży możesz powiesić garnitur na parę minut nad wanną z gorąca wodą lub w okolicach prysznica. Jeśli jesteś w delegacji i podczas transportu garnitur mocno się pogniótł ten sposób uratuje wygląd Twojej odzieży. Pamiętaj, aby garnitur powiesić na wieszaku, po kilkunastu minutach zagniecenia powinny zniknąć.

3. Wyprasuj żelazkiem przez wilgotną bawełnianą ściereczkę lub ręcznik. Spodnie lub zagniecenia na płaskich powierzchniach wyprasuj zwykłym żelazkiem z użyciem wilgotnej bawełnianej ściereczki. Ścierka zapobiegnie wyświeceniu się tkaniny. Przy prasowaniu spodni pamiętaj aby wcześniej złożyć je w kant.


Mamy nadzieję że artykuł pomoże Tobie dłużej cieszyć się z garniturów i zaoszczędzić na usługach pralni chemicznych. Jeśli jednak próbowałeś wszystkiego i nie udało Ci się doprowadzić garnituru do oczekiwanego stanu w domowych warunkach skorzystaj z usług sprawdzonej, wykwalifikowanej pralni chemicznej. Przypominamy tylko, żeby nie robić tego zbyt często, jedynie w sytuacji gdy naprawdę tego potrzebujesz.


Comments


bottom of page